Příklady nemocí způsobených hormonální poruchou

Hormonální soustava » Příklady nemocí způsobených hormonální poruchou

Cushingův syndrom
Nadledvinky produkují hormonů příliš mnoho. V těle je zadržována voda, vznikají otoky, obezita, zvyšuje se krevní tlak a hladina cukru v krvi.

Diabetes mellitus – cukrovka
Pankreas vylučuje inzulínu málo, nebo vůbec žádný. Hladina cukru v krvi je nebezpečně vysoká. Následně vzniká soubor nepříjemných drobnějších potíží, ale také nebezpečí kómatu, trvalé invalidity i úmrtí. Je třeba omezit příjem cukru a dodávat tělu inzulín.

Hypotyreóza a hypertyreóza – poruchy štítné žlázy
Nedostatek tyroxinu a trijodtyroninu způsobuje naopak zpomalení metabolismu, snížení frekvence dechu a tepu, obezitu, zpožděné reakce, únavu a ztrátu vlasů. při neléčení se vyvíjí kretensimus. příčinou může být nedostatek jódu v potravě, Pokud jsou tyroxin a trijodtyron produkovány štítnou žlázou ve větší míře, dochází k opačnému problému. Zrychluje se metabolismus, tep, dostavuje se neklid, třes, nadměrné pocení, postižený hubne i když jí hodně, je vyčerpaný.

Gigantismus  a nanismus–  nadměrný a nedostatečný vzrůst
Nadprodukce somatotropinu –  růstový hormon hypofýzy. Vyvolává nadměrný růst, což je nebezpečné i proto, že tělo při zvyšování objemu nestíhá vytvářet potřebné stavební látky v požadované míře. Nedostatek somatotropinu způsobuje naopak malý vzrůst. Lze ho korigovat injekcemi růstového hormonu.

To že hormonální systém nevidíme a při zatížení nás „nebolí“, není  pro člověka výhodou, neboť má často tendenci podceňovat zásady zdravé životosprávy. Když se pak vlivem jeho prohřešků se dostaví nějaký typ poruchy hormonální činnosti, není snadné celý uvést hormonální systém do rovnováhy a obvykle je nezbytně nutné řídit se důsledně radami lékaře. Každý by se měl zajímat sám za sebe o to, co má jeho vlastní soustava žláz s vnitřní sekrecí ráda a nerada a měl by se k ní chovat s respektem. Rozhodně se to vyplatí.